Адвокатське бюро "Валентини Журавель"
📕Конституція України кожному гарантує недоторканність житла.
Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду (ст. 30).
За загальним правилом, обшук у житлових приміщеннях проводиться слідчим або прокурором лише на підставі 📜ухвали слідчого судді з обов’язковою участю не менше 2️⃣понятих.
Проте, ч. 3 ст. 233 КПК України містить винятки, коли слідчий, дізнавач, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи:
➡ лише у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна
➡чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення.
Обшук у адвоката, судді та народного депутата України має свої особливості, що зазначені в Главі 37 КПК України.
Перед початком обшуку особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі повинна бути пред’явлена
📜ухвала суду і надана її копія та роз'яснити присутнім їх права, обов’язки та відповідальність.
Особа, у житлі чи іншому володінні якої проводиться обшук, має право користуватися правовою допомогою адвоката на ❗будь-якій стадії проведення обшуку.
🕟 проведення:
🔎обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді повинен відбуватися в час, коли завдається найменша шкода звичайним заняттям особи, яка ними володіє, якщо тільки слідчий, прокурор не вважатиме, що виконання такої умови може суттєво зашкодити меті обшуку ( ч. 2 ст. 236);
🔎 проведення обшуку у нічний час (період з 22 до 6 години) не допускається, за винятком невідкладних випадків, коли затримка в його проведенні може призвести до втрати слідів кримінального правопорушення чи втечі підозрюваного.
Обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді в обов’язковому порядку фіксується за допомогою 🎥аудіо- та відеозапису.
По завершенню складається протокол обшуку, другий примірник якого вручається особі, у якої проведено обшук.
Практика Верховного Суду:
📜у випадку проведення обшуку іншими особами, окрім слідчого чи прокурора, вказане слід вважати суттєвим порушення умов обшуку, результати обшуку не можуть бути використані при прийнятті процесуальних рішень і на них не може посилатися суд при ухваленні обвинувального вироку, як на доказ (справа № 466/896/17);
📜проведення обшуку до початку досудового розслідування є незаконним, а тому всі докази, отримані під час такого обшуку, є недопустимими (справа № 279/3931/18).