Адвокатське бюро "Валентини Журавель"
Наша держава та суспільство перебувають наразі під впливом низки кризових явищ соціально-економічного, політичного та культурного характеру, що призводить і до кризи на ринку праці.
Нажаль, рівень безробіття та нелегальна зайнятість зростає. Ці тенденції несуть загрозу для соціальної безпеки найманих працівників і суспільства в цілому.
Втративши роботу, дуже часто працівник залишається наодинці з проблемою наступного працевлаштування і заради того, щоб отримати хоча б якесь матеріальне забезпечення погоджується на роботу без офіційного оформлення трудових відносин.
Іноді працівника допускають до роботи, обіцяючи згодом оформити його офіційно.
Іноді роботодавець не визнає наявність трудових відносин з працівником та посилається на типові форми зайнятості (випадкова, неповна, запозичена) або ж на наявність цивільно-правових відносин.
❗ З а п а м ’ я т а й т е❗
У разі неофіційного працевлаштування:
📌 роботодавець не несе перед Вами жодної відповідальності;
📌 Ви не підлягаєте загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, не набуваєте страховий стаж, який забезпечує Вам соціальні виплати (лікарняний, відшкодування шкоди у разі нещасного випадку тощо) та гідну пенсію;
📌 Ви позбавляєте себе права на регулярну (не рідше двох разів на місяць) і в повному розмірі виплату заробітної плати, права на всі види відпусток, права не працювати у вихідні та святкові дні, права на здорові і безпечні умови праці, права на допомогу в зв’язку з безробіттям,
📌 Ви не захищені від безпідставних відрахувань із заробітної плати, від накладення на Вас штрафу без пояснення причин,
📌 Ви не маєте права на захист від незаконного звільнення.
Отже, особа, яка працевлаштована неофіційно, позбавлена законодавчого захисту та повністю залежить від роботодавця.
Однак, встановлення факту трудових відносин можливе в 👩⚖️судовому порядку у разі підтвердження такого факту доказами, якими можуть бути:
👉листи,
👉заяви,
👉наряди виходу на роботу,
👉фото,
👉відео, аудіо докази,
👉показання свідків та ін.