Адвокатське бюро "Валентини Журавель"
Усиновлення рідних 👬братів та сестер регулюється ст. 210 СК України.
Якщо на обліку для можливого усиновлення перебувають рідні брати та сестри, вони не можуть бути роз’єднані при їх усиновленні.
Обов'язок з’ясовувати факт наявності у дитини, яка усиновлюється, братів та сестер, взятих на облік для можливого усиновлення, покладається на 👩⚖️суд.
У разі якщо у дитини, яку усиновлюють, є такі брати і сестри, то суду слід обговорити питання щодо можливості усиновлення такої дитини разом із рідними братами та сестрами.
Якщо наявні обставини, що мають істотне значення, суд згідно з ч. 2 ст. 210 СК за згодою органу опіки та піклування може ухвалити рішення про усиновлення одного з рідних братів та сестер або усиновлення їх різними особами.
❌За відсутності таких обставин рішення суду про усиновлення з роз’єднанням дітей буде суперечити ч. 1 ст. 210 СК, що може бути підставою для його скасування в установленому порядку апеляційним або касаційним судом.
Роз’єднання рідних братів і сестер призводить до ✂розриву родинних зв’язків, порушує право дітей на спілкування з братами і сестрами, а також зумовлює численні юридичні та судові проблеми при вирішенні питання щодо усиновлення дітей, особливо іноземцями.
Вирішуючи питання про усиновлення одного з рідних братів та сестер, 👩⚖️суд має враховувати, що це можливо за висновком органу опіки та піклування і обов'язково за умови, що це відповідає інтересам дитини (дітей).
Комітет з прав дитини ООН та ЄСПЛ у своїх рішеннях неодноразово зазначали, що важливими складовими системи захисту дітей є заходи із запобігання розділенню сім’ї та збереження єдності родини; в їх основі лежить право, яке вимагає те, "щоб дитина не розлучалася з батьками, братами, сестрами всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в найкращих інтересах дитини".