Адвокатське бюро "Валентини Журавель"
На жаль, така ситуація може статися з будь-ким, хто проживає в багатоквартирному будинку.
Залиття квартири, зазвичай, відбувається неочікувано, тому потребує злагоджених дій та прийняття оперативних рішень.
Першочергово потрібно не панікувати, вимкнути електрику, зібрати воду, яка потрапила до квартири, перекрити водопостачання власної та сусідньої квартири, з боку якої відбувається залиття.
Після цього необхідно викликати представників балансоутримувача житлового будинку (ЖЕД, ОСББ) для складення відповідного Акта.
Форма Акта передбачена п. 2.3.6 «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 р. № 76 і зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за № 927/11207 (далі — Правила).

У додатку № 4 до цих Правил зазначено, що факт залиття квартири та його наслідки фіксуються актом комісійного обстеження квартири за участю представників організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди є виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, представників організації (підприємства), яка згідно з укладеною угодою обслуговує внутрішньобудинкові системи опалення та водопостачання, представника власника будинку, будинкового комітету та затверджується начальником організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Присутність зацікавлених осіб від потерпілої сторони та з боку винної є обов’язковою.
Акт повинен бути підписаний усіма учасниками, які оглядали квартири та скріплений печаткою керуючої компанії.
Відмова у підписанні складеного Акта присутніми особами, як потерпілою стороною, так і винуватцем не впливає на його чинність, у тому випадку, якщо в Акті зазначено, що згадані особи відмовилися підписувати акт із зазначенням причин.
Після отримання офіційного підтвердження факту залиття Вашої квартири сусідами, слід спробувати домовитися про добровільне відшкодування завданих збитків. Якщо ж сусіди не погоджуються або заперечують свою вину, необхідно звертатися до суду.
В такій ситуації Акт комісійного обстеження буде основним доказом, оскільки в ньому зазначаються причини залиття та обсяги пошкоджень.
Важливо, щоб такий акт був правильно оформлений, оскільки неправильне його оформлення може призвести до визнання такого доказу неналежним і недопустимим.
Наступним кроком після встановлення причин залиття є вжиття заходів щодо оцінки заподіяної шкоди.
Для цього слід звернутися до відповідної експертної установи або до суб’єкта оціночної діяльності, який в передбаченому законом порядку пройшов атестацію та має відповідний сертифікат, для отримання експертного висновку про визначення розміру майнової шкоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної чи юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Також внаслідок неправомірних дій особи, що призвели до залиття квартири, потерпіла сторона, крім майнової, зазнає і моральної шкоди, яка відповідно до ст. 23 ЦК України підлягає відшкодуванню.
При зверненні до суду необхідно також визначитись, хто є винним у залитті та заподіянні шкоди та хто є належним відповідачем.
Тож звертайтеся до АБ «Валентини Журавель», де вас проконсультують, допоможуть скласти позовну заяву, зібрати докази та отримати реальне відшкодування як майнової, так і моральної шкоди.