top of page

Кримінальна відповідальність 
за виправдовування агресії рф проти України

та інформаційна безпека 

Збройна агресія рф проти України проявляється не тільки в зоні бойових дій, а й у дезінформації населення, виправдовуванні цієї агресії, погрозах та підбурюваннях до дій проти української влади, що відповідно спричинило необхідність захисту українського суверенітету ще й у інформаційному просторі.

 

03.03.2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2110-IX, яким внесені зміни до Кримінального кодексу України, а саме запроваджена кримінальна відповідальність за розпалювання регіональної ворожнечі, виправдовування збройної агресії рф проти України та прославляння (глорифікація) її учасників, а також за образу честі і гідності військовослужбовця, погрозу йому, його близьким родичам і членам сім’ї.

зображення_viber_2022-08-30_12-44-42-602.jpg

Розглянемо особливості нововведень кримінально-правової відповідальності в інформаційному просторі.

  1. Зміни, внесені до ст. 161 КК України, спрямовані тепер ще й на запобігання розпалюванню ворожнечі та ненависті за регіональною належністю (ознакою). 

Сутність регіональної належності полягає у належності особи за народженням чи проживанням до певного регіону, що відрізняється від інших територій за низкою історичних, географічних, мовних та інших ознак. Такий регіон може бути розташований як на території України, так і на території компактного розселення українців за її межами. 
Тобто зміни мають убезпечити громадян України та етнічних українців від посягань на рівність прав та свобод людини і громадянина, честь і гідність особи, її життя за регіональною ознакою, оскільки такі посягання мають на меті дестабілізувати відносини у суспільстві та спрямовані на підривання єдності українського народу.

   2. Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України,

       глорифікація її учасників (ст. 436-2 КК України) – це теж злочин.

Пропагандистські інформаційні ресурси тривалий час завдають шкоди інформаційній безпеці України, проте, хоч боротьба з ними і велася, притягнути їх чи причетних до них осіб до кримінальної відповідальності було неможливо. Враховуючи особливу важливість очищення інформаційного простору від пропаганди та вчинення відповідних дій особами, які схвалюють і підтримують збройну агресію, у Кримінальному кодексі України надано детальний перелік дій, осіб та обставин, за яких діяння може бути визнано кримінальним правопорушенням.


Отже, виправдовування, визнання правомірним, заперечення вторгнення збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії рф проти України як внутрішнього громадянського конфлікту, виправдовування, визнання правомірною, заперечення тимчасової окупації частини території України, глорифікація осіб, які здійснювали збройну агресію рф проти України та/або причетні до таких дій, а також виготовлення і поширення матеріалів, що містять вищезазначену інформацію, є злочином.


При цьому ч. 3 ст. 436-2 КК України виокремлює як тяжкий злочин у разі вчинення вищевказаних дій:
    - службовою особою;
    - повторно;
    - організованою групою;
    - з використанням засобів масової інформації. 

   3. Положеннями статті 435-1 КК України, якою передбачено відповідальність за образу честі і

       гідності військовослужбовця, погрози військовослужбовцю. 

Дії, спрямовані на образу честі і гідності, погроза вбивством, насильством або знищенням чи пошкодженням майна військовослужбовцю, а також виготовлення і поширення матеріалів, які містять вищевказану інформацію, є нічим іншим, як заходами підривної діяльності ворожих інформаційних ресурсів, а тому мають бути кримінально караними.

Запровадження кримінальної відповідальності за винні діяння, спрямовані проти військовослужбовців та членів їх сімей, а також на виправдовування збройної агресії рф проти України, є важливою та необхідною мірою забезпечення інформаційної безпеки суспільства. 

 


При цьому захисту потребують не тільки особи, які постраждали від злочину, а й особи, які підозрюються чи обвинувачуються у вчиненні таких кримінальних правопорушень. 


Адвокати Адвокатського бюро «Валентини Журавель» на підставі договору з підозрюваним (обвинуваченим) або їх родичами перевіряють обґрунтованість підозри (обвинувачення) як на стадії досудового розслідування, так і стадії судового розгляду; законність проведення тих чи інших процесуальних (слідчих) дій; а також здійснюють доведення перед судом невинуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення. 


Отже, якщо Ви, Ваші близькі родичі чи члени Вашої сім’ї потребують захисту і представлення Ваших та їх інтересів, наші адвокати готові надати правову допомогу з таких питань.
 

Щоб отримати консультацію адвоката

Або зателефонуйте нам: 

або

bottom of page