top of page

ДТП з постраждалими:

правнича допомога у кримінальному провадженні

Дорожня транспортна пригода – це ситуація, яка може трапитись з кожним учасником дорожнього руху. Вона, як правило, стається з необережності водія, яка поділяється на кримінальну протиправну самовпевненість та кримінальну протиправну недбалість.  

Якщо в результаті ДТП відбувається пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, винуватця такого ДТП очікує адміністративна відповідальність (штраф, відшкодування шкоди, позбавлення прав на управління транспортним засобом).

Якщо ж в результаті ДТП будь яка особа окрім водія який порушив правила дорожнього руху отримала тілесні ушкодження середнього та тяжкого ступеня або смерті людини, винній особі загрожує кримінальна відповідальність.

То що вам робити, якщо у результаті ДТП є постраждалі люди?

зображення_viber_2022-09-26_13-19-03-051.jpg

Правильна поведінка на місці події може бути визнана судом як обставина, що пом’якшує вину та може вплинути на ступінь покарання. Тому у разі дорожньо-транспортної пригоди (ДТП):

  • В жодному разі не намагайтесь залишити місце ДТП і тим самим погіршити своє становище, в т.ч. за залишення в небезпеці потерпілого (потерпілих). Це є підставою для додаткового обвинувачення за ст. 135 КК України. До того ж, залишення місця дорожньо-транспортної пригоди може стати однією з вагомих підстав, на яку буде посилатися слідчий (прокурор) для обрання стосовно вас запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.   

  • Викликайте швидку допомогу і поліцію. Від ваших оперативних дій на місці ДТП буде залежати рятування життя потерпілого.

  • Постарайтеся за допомогою камери на вашому телефоні зафіксувати розташування ТЗ, розташування слідів на дорозі, пошкодження автомобілів, розташування уламків на дорозі, положення потерпілих (якщо такі є) і свідків (очевидців) ДТП.

  • Обов’язково викликайте адвоката. І саме ці дії з вашої сторони дозволять вам уникнути типових помилок під час оформлення матеріалів ДТП, а саме первинних документів, якими є протокол огляду місця події і схема ДТП, а також мінімізувати тиск на вас як зі сторони правоохоронних органів, так і потерпілих.  

Чим загрожує справа про кримінальне правопорушення при ДТП?

В залежності від обставин справи та частини статті 286 ККУ за якою обвинувачується особа різниться і ступінь кримінальної відповідальності винуватця.

  • Відповідно до ч. 1 ст. 286 ККУ порушення правил безпеки дорожнього руху, що потягло ушкодження середнього ступеня тяжкості, карається: штрафом, виправними роботами або обмеженням волі до 3 років з позбавленням права керування до 3 років.

  • Відповідно до ч .2 ст. 286 ККУ порушення правил безпеки дорожнього руху, що мало наслідком смерть потерпілого або тяжкі тілесні ушкодження, карається позбавленням волі від 3 до 8 років з позбавленням права керування до 3 років або без такого.

  • Відповідно до ч. 3 ст. 286 ККУ порушення правил безпеки дорожнього руху, внаслідок чого загинуло декілька осіб, карається позбавленням волі від 5 до 10 років з позбавленням права керування до 3 років. До 16.02.2021 року в кримінальному провадженні за зазначеною статтею обтяжуючою обставиною, як правило, було перебування водія в нетверезому стані.

Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху» № 1231-ІХ від 16.02.2021 року Кримінальний кодекс України доповнений статтею 286-1, в якій визначено кримінальну відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння, посилено відповідальність за зазначеним кримінальним правопорушенням.

1. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, - караються позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від трьох до п’яти років.

2. Ті самі діяння, вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вони заподіяли потерпілому тяжке тілесне ушкодження, - караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від п’яти до восьми років.

3. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вони спричинили смерть потерпілого, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від п’яти до десяти років.

4. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вони спричинили загибель кількох осіб, - караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від семи до десяти років.

 

Покарання за ст. 286-1 КК України не передбачає застосування ст. 75 КК України, тобто «умовного засудження» на відміну від ст. 286 КК України. У кримінальному провадженні особі, яку підозрюють або обвинувачують у скоєні ДТП без адвоката не обійтись.

 Професійний адвокат, якщо він буде залучений одразу після ДТП:

  • Буде супроводжувати клієнта від початку і до завершення справи. Прослідкує за всіма процесуальними нюансами, зокрема оформлення протоколу огляду місця події, правильність складання схеми ДТП, перевірить чи внесена слідчим вся слідча  інформація про ДТП, її розміри і напрямки, допоможе вам зорієнтуватися при першому допиті, і в подальшому з’ясує та перевірить всі деталі справи (показання свідків, результати експертиз), перевірить обґрунтованість підозри й обвинувачення, за наявності підстав заявить клопотання про визнання доказів недопустимими, проведе допит свідків і експертів у судовому засіданні, допоможе вибрати стратегію і тактику захисту, за яких можна досягти пом’якшення вироку і мінімізувати покарання або отримати виправдувальний вирок.

  • В залежності від обставин справи, якщо існує, хоч якась вірогідність уникнути кримінальної відповідальності та закриття провадження у справі, професійний адвокат її обов’язково побачить і запропонує скористатися нею. Адвокат надасть вам правову допомогу і при врегулюванні питання з укладання угоди про примирення з потерпілою стороною.

  • Якщо прокурором у кримінальному провадженні вам буде запропонована угода про визнання винуватості вам без адвоката ніяк не обійтися. Пам’ятайте, що затверджена вироком суду угода про визнання винуватості не може бути оскаржена Вами в апеляційному порядку, за виключенням деяких нюансів.

Представництво інтересів потерпілого у кримінальному провадженні

Всім відомо, що закон і суди, як правило, завжди на стороні потерпілого, проте для отримання компенсації за завдану шкоду, в т.ч. і моральну, необхідно скласти і подати цивільний позов на відшкодування тої чи іншої шкоди як у кримінальному провадженні, так і у цивільному. При цьому потерпілому знадобиться документальне підтвердження витрат на лікування: квитанції на придбання ліків, виписки з історії хвороби, листи призначення тощо. Адвокат, з яким потерпіла сторона укладе договір, візьме на себе всі обов’язки, а саме:

  • Складання цивільного позову про стягнення матеріальної і моральної шкоди.

  • Представництво потерпілої сторони в судових засіданнях.

  • Повний юридичний супровід справ як у кримінальному провадженні, так і у цивільному провадженні в залежності від того, чи буде потерпіла сторона чекати вироку у кримінальному провадженні чи ні.

Адвокатське бюро "Валентини Журавель" бажає Вам бути дуже уважними за кермом і ніколи не потрапляти у дорожньо-транспортні пригоди!

 

Однак, якщо така неприємність з Вами сталась, ми готові надати вам юридичну допомогу у захисті ваших прав та інтересів, не тільки як потерпілого від кримінального правопорушення, але і як особі, яка підозрюється або обвинувачується у скоєні кримінального правопорушення.

Щоб отримати консультацію адвоката

Або зателефонуйте нам: 

або

bottom of page