top of page

Обережно, вас знімають!

rs-264.jpg

      Цивільним законодавством, зокрема, статтею 307 ЦК України передбачений захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомки і  є істотною гарантією реалізації багатьох особистих немайнових прав: права на індивідуальність (ст.300 ЦК), права на особисте життя (ст.301 ЦК), права на повагу до гідності та честі (ст.297 ЦК), права на недоторканність ділової репутації (ст.299 ЦК) тощо.

    📌Під поняттям «фото-, кіно-, теле-, чи відео зйомка» слід розуміти процес фіксації фактів на відповідні фото-, кіно-, теле-, чи відеоносії. Оскільки процес відповідної зйомки може суттєво порушувати певні особисті немайнові права фізичної особи, то ЦК визначає, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода фізичної особи може виражатись як у письмовій, так і в усній формі, в залежності від обставин, при яких провадиться відповідна зйомка.

      ✔Згода особи на зйомку може бути і мовчазною, тобто фізична особа вважається такою, що погодилась на зйомку, допоки вона не висловить своє заперечення проти цього.

         До випадків презумпції згоди на знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку належать зйомки, які проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. У випадку, коли фізична особа заперечила щодо її фіксації на відповідну плівку, то зйомка повинна бути припинена, а моменти з її участю вилучені. І при цьому зовсім не важливо, чи ця зйомка проводилась відкрито, чи методом «прихованої камери».

   📌 До прикладу варто навести правову позицію, висловлену у постанові КЦС ВС від 23.11.2022 у справі № 523/11819/15-ц.

      Особливістю цієї справи було те, що у коридорі комунальної квартири, яка перебувала у спільній власності сторін у справі, без згоди позивачки було встановлено камери відеоспостереження, з метою забезпечення схоронності майна відповідачів та контролю за діями няні, яка надавала послуги останнім.

  📌Відеоспостереження, приховане чи відкрите, визнається серйозним втручанням в приватне життя (рішення Європейського суду з прав людини у справі № 70838/13 Antovic and Mirkovic v. Montenegro від 28 листопада 2017 року, § 44).

   Ураховуючи наведене, колегія суддів вважала, що внаслідок встановлення відповідачами камер відеоспостереження в місцях загального користування, без згоди позивачки, яка правомірно користується такими приміщеннями, мало місце втручання у її право на повагу до приватного і сімейного життя, яке з урахуванням наведених вище обставин не можна визнати пропорційним. При цьому рішенням суду було зобов’язано відповідачів  за власний рахунок демонтувати камери відеоспостереження, розміщені у загальному коридорі та загальній кухні квартири.

       Крім заборони зйомки, ЦК також надає фізичній особі можливість захисту і у випадку, коли вона попередньо погодилась на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку. В цьому випадку фізична особа має право вимагати припинення її публічного показу в тій частині, в якій це стосується її особистого життя.

   📌 Право на проведення фото-, кіно-, теле- чи відеозйомок виключно за згодою особи в окремих випадках, що прямо передбачені в законі, може бути обмежене.

   Зокрема, оперативні підрозділи для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності при наявності передбачених ст.6 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» підстав мають право здійснювати візуальне спостереження в громадських місцях із застосуванням фото-, кіно- і відеозйомки (п.11 ч. І ст.8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність»), тобто під час негласних слідчих розшукових дій і на підставі судового рішення.

   Також, згідно зі статтею 40 Закону «Про Національну поліцію» поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою:

  • попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб; забезпечення дотримання правил дорожнього руху.

        Без згоди можна вести фото-, відеознімання службових, посадових або публічних осіб органів державної влади та місцевого самоврядування під час виконання ними своїх посадових обов'язків.

  📌Статтею 308 ЦК України передбачена охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та інших художніх творах спрямована на повний, всебічний та своєчасний захист різноманітних особистих немайнових прав фізичної особи.

          Однак відмінність між  видами охорони інтересів полягає, насамперед, в тому, що в осіб, які здійснюють фіксацію зображення фізичної особи, різний рівень творчого підходу до цього процесу. Якщо у випадках, передбачених ст.307 ЦК, мова йде про механічне відтворення зображення фізичної особи, то у випадку, передбаченому ст. 308 ЦК України рівень фіксації носить вже творчий підхід.

      Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях, інших художніх творах, наприклад, картинах, скульптурах, воскових фігурах, чеканках, різьбленнях, вишивках, іконах тощо здійснюється шляхом заборони публічного показу, відтворення та розповсюдження без волі на те цієї особи. При цьому охорона інтересів особи за ст. 308 ЦК припускає не стільки згоду на зображення фізичної особи на цих художніх творах, скільки дозвіл на публічне поширення цього твору. У випадку смерті фізичної особи згоду на такий публічний показ, відтворення та розповсюдження художнього твору можуть дати діти, вдова (вдівець), а якщо їх немає, — батьки, брати та сестри померлого. Згода зазначених осіб носить вирішальне значення також і у випадку, коли померла особа за життя дала свою згоду на публічний показ, відтворення чи розповсюдження цього художнього твору.

      У випадку коли фізична особа позувала авторові за плату, наприклад, натурщик, художній твір може бути публічно показаний, відтворений або розповсюджений без згоди зображеної фізичної особи. Однак і в цьому випадку фізична особа, яка позувала авторові фотографії, іншого художнього твору за плату, а після її смерті — її діти та вдова (вдівець), батьки, брати та сестри можуть вимагати припинення публічного показу, відтворення чи розповсюдження художнього твору за умови відшкодування автору або іншій особі пов´язаних із цим збитків.

    Обмеженням цього права є передбачена у ч.3 ст. 308 ЦК України можливість розповсюдження фотографії без дозволу фізичної особи, яка зображена на ній, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів (наприклад, служба розшуку загублених дітей) або інтересів інших осіб (наприклад, оголошення про розшук небезпечного рецидивіста).

    ✔Якщо фото-, відеознімання особи, публічний показ, відтворення, розповсюдження зображень з вами здійснювалися без вашого дозволу і ви вважаєте, що такими діями вам завдано матеріальної та/або моральної шкоди, ви маєте право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до суду з відповідною позовною заявою, а адвокати нашого бюро допоможуть вам у цьому.

Щоб отримати консультацію адвоката

Або зателефонуйте нам 

або

bottom of page