top of page
notary1-660x495.jpg

Внаслідок військової агресії з боку Російської Федерації, яка призвела до тимчасової окупації частини території України, органи державної влади не мають можливості надавати адміністративні послуги щодо реєстрації та видачі свідоцтва про смерть громадян України, які померли на тимчасово окупованих територіях.

 

Що робити, якщо родич помер на тимчасово окупованій території?

Як підтвердити факт смерті та отримати відповідні документи?

 

📌Пунктом 14 глави 1 розділу ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5 (далі за текстом – Правила) зазначено, що у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь-яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.

 

На сьогоднішній день державна реєстрація факту смерті на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті на такій території.

 

Відповідно до положень ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом – ЦПК України) заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім’ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

 

Крім того,  у заяві обов’язково повинно зазначатися:

  • який факт заявник просить встановити та з якою метою;

  • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують факт;

  • докази, що підтверджують факт (фото, відео з місця захоронення особи, показання свідків, виписки зі списку загиблих, що велися органами місцевої влади, тощо).

 

📌Зверніть увагу, що перш ніж, подати заяву до суду по даній категорії справ, необхідності у зверненні до будь-якого органу реєстрації актів цивільного стану для отримання письмової відмови у здійсненні реєстрації смерті особи не вимагається.

 

Заявники, щодо справ про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово  окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, звільняються від сплати судового збору на підставі п.21 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

 

Справи даної категорії розглядаються судом невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

 

📌Важливо! Ухвалене судове рішення підлягає негайному виконанню і негайно видається учасникам справи після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.

 

В даному випадку рішення суду буде підставою для державної реєстрації смерті особи.

 

Після отримання судового рішення заявник може самостійно або через законних представників звернутися до органів РАЦСу, який повинен на його підставі провести державну реєстрацію смерті особи та видати відповідне свідоцтво.

 

✔Адвокати Адвокатського бюро «Валентини Журавель» нададуть Вам не тільки юридичну консультацію з будь-яких питань, а й допоможуть зібрати потрібні документи та зроблять усе можливе для захисту ВАШИХ інтересів.

Щоб отримати консультацію адвоката

Або зателефонуйте нам 

або

bottom of page